DESİGN THİNKİNG

Size de bulaşacak!

DESİGN THİNKİNG

Şubat 9, 2019 Uncategorized 0


Design Thinking Nedir? Tasarım Odaklı Düşünme Nedir?

Design Thinking tasarımcıların fikir geliştirmede ve başka yerlerde de uygulamaları olan bir yöntemdir. Bu yöntem insan merkezli, yinelemeli bir tasarım odaklı düşünme sürecini açıklar.

Design, yeni bir ürünün planlanarak geliştirilmesidir. Peki Design Thinking nedir? Design Thinking hakkında düşünmeye başlandığında akla ilk gelen kavram insandır. Design Thinking, doğru soruları sormaya başlamaktır ve bu soruların çıkış noktası insan ihtiyaçlarının ne olduğu ya da ne olabileceğidir. İnsanların ihtiyaçlarına odaklanarak ve süreci toplum katılımcılarına vererek daha büyük ve enteresan sorunların üstesinden gelebiliriz. Girişimciler ise bu noktada, insan odaklı düşünerek projelerinin temelini sağlam bir şekilde oluşturup, sektörde kendilerine kuvvetli bir yer buluyor. Design Thinking’in inovasyon için bir araç olarak görülmesi, büyük şirketlerin bu metodolojiyi çalışma biçimlerine, örneğin Google, Samsung ve IBM’e adapte etmelerini sağladı.

Design Thinking, teknolojik açıdan mümkün ve ekonomik olarak uygulanabilir olanla insan ihtiyaçlarını bir araya getiriyor.Bu şekilde beynin tüm fonksiyonlarını bir arada kullanmayı öğrenir ve konuya çok yönlü bir bakış elde edebiliriz.

Tasarım odaklı düşünme anlamına gelen Design Thinking, ürün, hizmet, süreç, mekan gibi farklı ihtiyaçlara inovatif(yenilikçi) çözüm fikirleri sunmak için kullanılan 5 adımlık bir metodolojidir.

EMPATİ: İnsan odaklı düşünmenin temelidir. Empati kurabilmek için, kullanıcıları ve onların davranışlarını varolan koşullar içinde gözlemleriz.Kullanıcılarla etkileşimde bulunur, onları dinler ve yaşadıklarını deneyimleriz.

TANIMLAMA: Süreç sırasında ortaya çıkabilecek sorunları çözebilmek için net fikirlere sahip olmak gerekir.Net bir görüşe sahip olmak için empati adımında toplanan bilgileri bir araya getirmelisiniz.Bu adım, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve ilgilendikleri şeylere genel bir bakış açısı içerebilir.Sorunu kendi gözünüzden ifade edip, çerçeveleyebilirsiniz.

FİKİR ÜRETMEK : Bu aşamada mümkün olduğunca çok sayıda fikir ve çözüm üretmek önemlidir.Problem alanını genişletmek ve yeni çözümler üretmek için olayların dışından bakmaya başlayabilir ve sorunu incelemek için alternatif yollar aramaya başlayabilirsiniz.

MODELLEME: Şimdi ekibinizle birlikte gözlemlediklerinizi ve fikirlerinizi prototiplere taşımaktadır.Prototipler fikirlerinizi doğrulamak ve harekete geçirmek için anahtarlardır. Bu anahtarlarla fikirlerinizi elle tutulur bir hale getirip, yeniden gözlemler ve gerekirse baştan yaparsınız.Amaç belirlenen sorunlar için en iyi çözümü belirlemektir.

TEST ETME: Modelleme aşamasında belirlenen en iyi çözümler kullanılarak ürün test edilir.Elde edilen sonuçlar genellikle kullanım koşullarına ve kullanıcıya dair feedback almak için kullanılır.Sonrasında yeni bir modelleme yapılabilir veya mevcut olan iyileştirilebilir.

Yazar:

Gaye Köse

 

Bir cevap yazın