ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU (RPA)

Size de bulaşacak!

ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU (RPA)

Ocak 14, 2019 Uncategorized 0

…Dijitalleşen Dünya…

RPA nedir?

Robotik Süreç Otomasyonu (aslı Robotic Process Automation ve kısacası RPA) büyük hacimli, birbirini tekrarlayan, öngörülebilir süreçleri otomatikleştirerek yapabilen bir sanal işgücü teknolojisidir. Yani bir yapay zekanın, birçok çalışanın günlük rutin olarak yaptığı bilgisayardaki işleri (giriş yapma, uygulamaları çalıştırma, veri girme, kayıt kapama, iş yönlendirme, faturalandırma, karmaşık hesaplamalar yapma, çıkış yapma gibi birçok süreç) yapmasıdır.

Dijitalleşmedeki son gelişmelerden biri olan RPA sayesinde dünya çapında birçok büyük şirket, çalışanlarının rutin görevlerini hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde otomatikleştirerek tasarruf etti. RPA pazarının 2020 yılına kadar 1 milyar dolar alacağını söyleyen Gartner araştırma enstitüsüne göre, 2020’de otomasyon ve yapay zeka, iş ortaklığı hizmet merkezlerinde çalışan gereksinimlerini yüzde 65 azaltacaktır. Bu zamana kadar, büyük işletmelerin yüzde 40’ı bir RPA yazılım aracına sahip olacaktır, bugün ise yüzde 10’dan daha az.

2000’li yıllardan itibaren dünyadaki birçok kuruluş; Blue Prism, Uipath, Automation Anywhere gibi yazılım şirketleri aracılığıyla zaman kaybı işleri ortadan kaldırmak için robotik süreç otomasyonuna yönelmekte ve şirket çalışanlarını daha yüksek değerli çalışmaya odaklanmaya zorlamaktadır. Türkiye’de son yıllarda teknoloji meraklıları arasında hızla popülerleşen Robotik Süreç Otomasyonu’nun şirketler tarafından kullanımının da yaygınlaşması değişen dünya şartlarına adapte olmaları için gereklidir.

Bu tür tekrarlayan işleri çalışanların yerine yazılım robotlarının yapması çalışanları büyük bir iş yükünden kurtaracak ve çalışanların daha kaliteli işler yapmasını sağlayarak verimliliği artıracaktır. Bu sayede işlemler daha kısa sürede ve daha az maliyetle hatasız bir şekilde gerçekleşecektir.

Robotik Süreç Otomasyonu örnekleri ve kullanım alanları

Bugün hemen hemen her şirket ya RPA araçlarıyla beraber çalışıyor ya da  kendileri geliştirmeye başlıyorlar.

Dünyanın en büyük RPA yazılımı sağlayıcısı Automation Anywhere, 90’dan fazla ülkede dünyanın önde gelen işletmelerinin 1100’den fazlasına(Unilever, Google, LinkedIn, Cisco, Siemens, Mastercard, ING…) bankacılık, finans, sigorta, teknoloji, telekom, lojistik ve diğer pek çok alanda iş süreçlerini otomatikleştirmek için 650.00’den fazla bot sağladı.

Bir başka RPA sağlayıcısı UiPath, arka ofis, BT yönetimi, müşteri hizmetleri, finans ve muhasebe gereksinimlerine göre özelleştirilmiş dünyanın en gelişmiş, ölçeklenebilir ve genişletilebilir RPA çözümlerini sunar. Başlıca sunduğu otomatik teknolojiler; Masaüstü Otomasyonu, Web Otomasyonu, GUI Otomasyonu, Ekran Kazıma, Citrix Otomasyonu, Ana Bilgisayar Otomasyonu, SAP Otomasyonu ve Excel Otomasyonu’dur.

The Co-operative Banking Group, Shop Direct, Coca-Cola, Schneider Electric ve Pfizer gibi kuruluşlar, hızlı arka ofis ve idari operasyonlar yoluyla iş değişikliklerine derhal cevap vermek için Blue Prism’in yazılımını kullanmaktadır.

RPA kullanımına bir örnek olan kredi verilme süreci

RPA Türkiye faaliyetleri

Türkiye Robotik Süreç Otomasyonu alanında Türkiye’deki şirketler hızla yenilenme sürecine girişmiştir. Çoğunluğu finans sektöründeki şirketler, bankalar olmak üzere çağrı merkezi CMC Türkiye ve diğer birçok teknoloji şirketi Uipath, Automation Anywhere, Blue Prism gibi başlıca lisanslarla Robotik Süreç Otomasyonu’nu kullanmaya başlamıştır. Ayrıca Proente, VBM, KPMG, SUA gibi danışmanlık hizmeti veren Türk bilişim şirketleri vardır.

RPA araçları puanlaması

Bu nitelikteki tüm işlemlerin sanal robotlar tarafından yapıldığını düşünsenize!.. Robotlar işimizi elimizden alacak mı?

Bu sorunun cevabını yakın zamanda göreceğiz. Kurumlar için yeni değerler oluşturmayan kişiler ya işsiz kalacak ya da değer oluşturacak pozisyonlara geçecekler. Çünkü teknolojinin gelişimiyle nasıl birçok meslek yok olmuşsa yerine hep yenileri gelmiştir. Tekrarlayan işler yapan ve kendini geliştirmeyen her çalışanın koltuğu sallanmaktadır. Ancak kendini geliştiren, öğrenmeyi seven ve yeniliklere açık insanlar için daha aydınlık bir gelecek doğuyor. Çünkü robotik otomasyonun bariz örnek olduğu makine öğrenimi (machine learning), derin öğrenme (deep learning) ve yapay zeka (artificial intelligence) konularının gelişmesi bunları kontrol edebilecek, düzenleyecek ve kodlayacak insan ihtiyacını oluşturuyor.

Kaynakça

 

Bir cevap yazın