Sosyal Girişimcilik Nedir?

Size de bulaşacak!

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Ocak 13, 2019 Girişimcilik 0
Sosyal Girişimcilik

Sosyal girişimciler sağlık, eğitim gibi toplumsal sorunları ortadan kaldırmayı hedeflerler. Bu doğrultuda asıl amaçlarının toplumsal fayda olduğunun bilincinde olarak insanlara faydalı olacak yenilikçi fikirler bulurlar. Sosyal girişim, hayırseverlikten sorunların ana kaynağını görmesi ve o ana soruna kalıcı çözümler getirmesi yönünden ayrılır. Bill Drayton’un da dediği gibi:

“Sosyal Girişimciler sadece balık vermekle ve balık tutmayı öğretmekle yetinmez, tüm balıkçılık sektörünü değiştirmek için yılmadan çalışır.”

Sosyal Girişim Örnekleri

Otsimo

Avrupa’nın en iyi Dünya’nın 4. En iyi sosyal girişimi seçilen Otsimo, otizmli çocuklara ücretsiz eğitimler sunan bir uygulama. Eğitsel oyunlar içeren bir aile-çocuk uygulaması olan otsimo, otizmli çocukların öğrenme kabiliyetlerini arttırmayı amaçlıyor.

Givin

Kullanmadığınız eşyaları satarak sivil toplum kuruluşlarına katkı sağlamınızı sağlayan sosyal etki odaklı bir pazar yeri uygulaması.

BeeSportive

Hareketsizlik yüzünden oluşabilecek sağlık problemlerini engellemek ve spor yapmak için gerekli olan motivasyonu sağlamak için kurulmuş platform. Uygulama üzerinden yaptığınız sporu yapan insanlar ile tanışabiliyorsunuz.
Sosyal girişimciliği sadece sorun gibi görünen alanlara uygulamak zorunda değiliz. Youtube gibi sosyal kanallar üzerinden tahmin edebileceğimizden de fazla insana fayda sağlayabiliriz. Diğer bir seçeneklere bir örnek olarak Robert Redford’un kurduğu Sundance Lab’ı gösterebiliriz. Bu şirket Dünya çapında bağımsız filmleri destekliyor ve bu filmlerin daha fazla sayıda insana ulaşmasını sağlıyor.

Ülkemizde Sosyal Girişimcilik konusunda çekimser mi davranılıyor?

Maalesef gençlerin çoğu, bu konuda aklına fikir gelse dahi şartlar dolayısıyla asıl öncelikleri para olduğu için güzel fikirlerini deneme gayretini gösteremiyor. İnsanların çoğu sosyal bir değişmenin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini hayal edemiyor aslında bu değişimin kendi hayatlarına da fayda sağlayabileceğini idrak edemiyorlar. Yerinde bir sosyal girişim ülkenin bu konuya yaklaşım politikası değiştirebilecek düzeyde olabilir hatta Dünya’da bir değişimin öncüsü olabilecek potansiyele sahip.

Yazar

Samet Başaran

Kaynakça:

View story at Medium.com
https://arikovani.com/projeler/otsimo-otizm-egitimini-herkese-ulastirmamiza-yardim-edin/detay

Türkiye’den ve Dünyadan 15 Başarılı Sosyal Girişim Örneği

 

Bir cevap yazın