Kanvas Nasıl Kullanılır?

Size de bulaşacak!

Kanvas Nasıl Kullanılır?

Ocak 13, 2019 Girişimcilik 0
KANVAS NEDİR

Yalın Kanvas (Lean Canvas) Nasıl Kullanılır?

Yalın kanvasın kısa bir kullanım açıklaması yaptığımız  blog yazımızda kanvas nasıl doldurulur, kanvas neden kullanılır gibi soruların yanıtlarına yer verdik.

Yalın Kanvas Nedir?

Yalın kanvas, girişimcilerin fikirlerini kağıt üzerine geçirerek atacağı adımları belirlemesi için ve fikrini paylaşması için ideal bir yöntemdir. Gereksiz ayrıntılardan uzak az ve öz bir anlatımı ve kolay anlaşılır bir yapısı vardır.

Temel olarak problem ve hedef kitlesini belirlemek ve çözüm geliştirmek için kullanılır. Girişimcinin karşılaşacağı problemleri öngörmesini sağlar. Basit bir kullanımının olması ve büyük resmi görebilmeyi kolaylaştırdığı için çokça kullanılan bir yöntemdir. Şirketlerin de işlerini büyütmek için kullandığı bir yoldur.

Kanvas Neden Kullanılır?

Hangi durumlarda kullanılır:

1- Daha çok müşteriye ulaşmak için ve start-up’ınıza ilgiyi arttırmak için,

2- Start-up’ınızı çağın koşullarına karşı güncel tutmak için,

3- Daha fazla kazanmaya yönelik değişiklikler yapmak için, kanvas kullanmak kolay bir yöntemdir.

 

Yalın Kanvas Nasıl Doldurulur?

Yalın Kanvas

Yalın Kanvas

Temel olarak 9 kısımdan oluşur:

1- Problem: Problemi doğru saptamak çok önemlidir çünkü ele aldığınız yanlış problem sizi amacınızdan uzaklaştıracak konulara götürecektir. Problem doğru belirlenirse hedef kitleye hitab edecek çözümler bulmanızı sağlar. Bu yüzden öncelikle problemler (en az 3) doğru belirlenmeli.

2- Hedef Kitle (Hedef Müşteri): Çözümün hitap ettiği müşteri kesimi olabildiğince detaylı tanımlanmalıdır (mesela üniversite öğrencileri demek yerine İTÜ’de mimarlık okuyan 1. sınıf öğrencileri demek).

3- Çözüm: Belirlenen probleme hedef kitleyi göz önünde bulundurarak alternatif çzöümlerden daha avantajlı çözümler belirlenir.

4- Benzersiz Değer Teklifi: ”Müşteri neden beni seçsin?” sorusuna yanıt bulmak için probleme bulduğunuz çözümün alternatif (zaten var olan ya da rakiplerinizin bulduğu) çözümlerden farkını ve artı yönlerini çıkarmanızı sağlar.

5- Kanallar: Hedef kitleye ulaşım yollarıdır (reklamlar, sosyal medya, google…).

6- Rekabet Avantajı: Rekabette rakiplerinizden hangi konularda ön planda olduğunuz ve sizin neden başırıya daha yakın oldunuzu belirten avantajlarınız (piyasayı iyi bilmeniz, hedef kitlenin size önceden var olan güveni …).

7- Anahter Metrikler: Probleme bulunan çözümün belirli zaman aralıkları içinde başarı durumu. Örneğin diyelim ki bir web sitesi kurdunuz. sitenin ziyaret edilme oranı bir anahtar metriktir.

8- Gelir Akışı: Bulduğunuz fikirden para kazanma yönteminizdir (web sitesi reklam geliri, app satma …).

9- Maliyet Yapısı: Çözümün uygulanması sırasındaki giderlerdir.

Yazar

Veysi Kaya

 

Bir cevap yazın