Girişimcilere Oyun Tavsiyeleri

Size de bulaşacak!

Girişimcilere Oyun Tavsiyeleri

Ocak 13, 2019 Girişimcilik 0
GİRİŞİMCİLERE OYUN TAVSİYELERİ

Girişimcilik yolunda gece gündüz çalışan neferlerin de oyun oynamaya ihtiyacı vardır dedik ve kimi simülasyon tadında kimi tycoon tarzı birçok oyundan oluşan listemizi derledik. Bu oyunlar can sıkıntınızı gidermekle kalmayacak, ekosistemin dinamiklerine dair bakış açınızı da genişletecektir.

GİRİŞİMCİLERE OYUN TAVSİYELERİ

GİRİŞİMCİLERE OYUN TAVSİYELERİ

1) The Founder

Bu oyunda kendi şirketinizi kurup satış, insan kaynakları, rekabet, büyüme gibi alanlarda kendinizi geliştirebilir, bir girişimcilik simülasyonu deneyimi yaşayabilirsiniz. Oyunda bir girişimin kurucususunuz ve hedefiniz doğru hamleler yaparak girişiminizi büyüyen bir şirket konumuna getirmek. Oyuna yatırımcılardan aldığınız küçük miktar bir tohum yatırımla başlıyorsunuz. Ürününüzün Hardware(Donanım) ya da Software(Yazılım) olmak üzere iki alandan birini seçip geliştirmeye başlıyorsunuz.

2) Business Inc.

Eğer bir start-up’ı yönetme deneyimini tam olarak yaşamak istiyorsanız bu oyun tam size göre. Oyuna nasıl başlayacağınızı ve ne yapacağınızı ilk etapta kestiremiyorsunuz, bir start-up’a başlarken de aynen böyle oluyor. Business Inc. bir iş stratejisi oyunu. Oyunda mobil oyunlar geliştiren bir şirketi yönetmekle sorumlusunuz. Nihai hedefiniz işinizi büyütebildiğiniz kadar büyütüp mobil oyun piyasasının lideri olmak. Oyunda size bir takım projeler veriliyor ve şirketinizin büyümesini sağlayacak yetenekleri seçip işe almanız bekleniyor. Her çalışanın motivasyon seviyesine ve becerilerine dikkat etmeniz gerekiyor. Sonuçta şirketinizi büyütecek ya da piyasadan silecek olan en önemli unsurlar bunlar. Her bir çalışanın profili bulunuyor ve bu profil sayesinde onları değerlendirip şirketinize uygun olanları işe alıyorsunuz. Başlangıçta oyun size birkaç farklı seviye sunuyor, ayrıca satın alabileceğiniz özel bir start-up seçeneği de bulunuyor. Start-up seviyesinde bazı şartlar zaten sağlanmış oluyor, ayrıca belli çalışanlar da işinize atanmış oluyor. Yani bu seviyede yapacağınız tek şey piyasada hayatta kalmaya çalışmak.

3) Mad Games Tycoon

80’li yıllarda küçük bir garajda bir oyun stüdyosunda işe başlıyorsunuz. Amaç yeni teknolojiler araştırıp, ekip oluşturup büyüyerek ileride milyonlarca satacak video oyunlar üretmek.

4) Capitalism 2

Hayallerinizdeki büyük şirketi kurup geliştirmeye çalışıyorsunuz. Çok ayrıntılı bir strateji oyunu ve gerçek hayatın neredeyse tüm zorlukları oyuna dahil edilmiş.

5) HEMPIRE: Plant Growing Game

Mobil oyun, bir girişim kuruyor veya bir girişime katılıyorsunuz. Bu girişimlere “Hempire” adı veriliyor.

6) AdVenture Capitalist

AdVenture Capitalist oyuncuların bir sermayedarın hayatını yaşamasını sağlayan bir oyun. Yapmanız gereken tek bir limonata tezgahıyla başlayıp belli ürünlere yatırım yaparak kazanç elde etmek. Hedefiniz sürekli daha fazla kazanç sağlamak, bunu da para akışını artırarak yapıyorsunuz. Kontrolleri ise oldukça kolay, tek yapmanız gereken satın al/yatırım yap butonuna basmak. Oyunda yatırım yapabileceğiniz petrol ya da gazeteler gibi bir çok alan bulunuyor. Bu alanlara yatırım yapmak daha fazla kazanç sağlasa da karşılığını almak daha fazla zaman alıyor. Oyun sadece oturup paraların tek başına sonuca ulaşmasını beklemekten ibaret değil. Kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanmanız, bunun için dikkatlice plan yapmanız ve doğru zamanda güncellemeler yapmanız gerekiyor. Hızlı kazanç sağlayan, ucuz, ama karı az olan endüstrilere mi yatırım yapacaksınız yoksa daha pahalı ve yavaş olan ama en sonunda daha karlı olanlara.

7) Game Dev Tycoon

80’lerde büyümeye başlayan video oyun endüstrisinde çalışıp en çok satan ürünleri yapmaya çalışıyorsunuz.

8) Hipster CEO

Bir start-up’ı yönetmenin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ister miydiniz? O zaman bu oyun tam size göre. Sanal bir start-up’ı da yönetmek oldukça zor olabiliyor. Hipster CEO kendi start-up’ınızı başlatıp yönetmenizi sağlayan bir oyun. Girişimciler için Sims oyunu gibi düşünün. Oyun metin temelli olsa da basitliği sizi kandırmasın. Oyuna start-up’ını yapacağınız ürünü seçerek başlıyorsunuz. Mobil oyunlardan, mesaj ve arkadaşlık uygulamalarına kadar bir çok seçenek bulunuyor. Bundan sonra da yine bir listeden hedef piyasanızı seçiyorsunuz. Bu noktadan sonra size 14 bin dolar veriliyor. Bu oyun kurnaz bir şekilde hipster kültürüyle dalga geçerken sizi; uzmanları işe almak, çalışanları eğitmek ya da ofis ortamını geliştirmek gibi önemli iş kararlarına maruz bırakıyor. Çalışanlarınız görevi bıraktığı ya da sizin yatırımcıları yanlış anlayabileceğiniz durumlar da oluyor. Oldukça zorlayıcı ama bir yandan da eğlenceli bir oyun.

9) Office Tycoon

İşini yeni kuran girişimci rolüne girdiğiniz bir oyun daha karşınızda! Oyuna ilk başladığınızda size bir miktar para veriliyor ve bunu işinizi kurmak için sermaye olarak kullanmanız isteniyor. Bundan sonraki göreviniz yeni çalışma yerleri kurarak, insanları işe alarak ve kar ederek ofisinizin değerini artırmak. Ayrıca oyunda ofisinizi çeşitli mobilyalarla dekore edebiliyorsunuz. Oyundaki stratejiniz ofisinizi genişletirken gereğinden fazla para harcamamak ve geliştirmeniz gereken taraflarda ise akıllıca hareket etmek. Her güncelleme size belli bir miktar puan kazandırıyor bu da sizin oyundaki seviyenizi yükselterek daha fazla öğeye erişebilmenizi sağlıyor.

10) Startup Company

Yeni bir şirketin CEO’su olduğunuz bir simülasyon oyunu. Göreviniz: kendi web sitenizi oluşturup dünya devi rakiplerinizle mücadele etmek.

11) Biztopia

Takım elbise giymiş bir pandayı kontrol edip bir iş adamı yapma şansı her gün karşınıza çıkmaz! Biztopia adlı bu oyundaki rolünüz hayali bir yerdeki outlet dükkanınızı işletmek. Oyunda arz ve talep arasındaki dengeyi tutturmalı, bunu yapmak için de ürünlerinizin fiyatını akıllıca belirlemelisiniz. Oyun bir haftalık süreçler halinde oynanıyor ve her hafta başında harcamalarınızı hesaplamanız ve ona göre bir plan yapmanız bekleniyor. Oyundaki strateji hangi ürüne yatırım yapmanız gerektiğini bilmeniz ve rakiplerinizi satış ve pazarlama metotları bakımından alt etmeniz üzerine kurulu. Oyunda sadece toptan olarak bir ürün alıp kendi kendine kar etmesini beklememelisiniz. Oyunda taktiksel düşünmeniz gerekiyor. Farklı farklı planlar yapmalı, bu sayede tanınırlığınızı artırmalı ama aynı zamanda iflas etmekten de kaçınmalısınız. Ayrıca oyunda sürekli arkada çalan müziğe dikkatinizi vermeyin, bir süre sonra dikkatinizi dağıtarak oyunu oynamanızı zorlaştırabiliyor.

Yazarlar

Sevim İpek URAS
Ahmet Cemal ŞAHİN

 

Bir cevap yazın